Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Jaki wybrać ołówek - rodzaje ołówków
Jaki wybrać ołówek - rodzaje ołówków

Ołówki twarde

Biorąc pod uwagę, że ołówki wykonuje się z grafitu i kaolinu, to im większa ilość pierwszego z materiałów – tym jest twardszy. Stopień twardości ołówków oznaczony jest H (z ang. hardness – twardość) i stosuje się tu 10-stopniową skalę – od 10 H (najtwardszy) do H (najbardziej miękki z twardych). Ołówki twarde i bardzo twarde wyróżnia jasny odcień kreski. Najczęściej używa się je do wykonywania rysunków technicznych, przy projektach, w których potrzebne jest narysowanie cienkich linii. Sprawdzają się doskonale jako ołówki do szkicowania czy rysowania konturów. Zaletą twardych ołówków jest to, że mniej się tępią i zużywają znacznie wolniej w porównaniu do innych tego typu narzędzi biurowych.

Ołówki miękkie

Przeciwieństwem ołówków twardych są ołówki miękkie, oznakowane literą B (z ang. black – czarny), które w swoim składzie mają więcej kaoliny niż grafitu. W ich przypadku skala rozpoczyna się od litery B (najtwardszy z miękkich ołówków), a kończy na 9B (który wyróżnia najciemniejsza kreska i największa miękkość). To doskonałe ołówki do rysowania, można nimi wykonać grube linie czy uzyskać bardziej nasycony kolor, a także umożliwiają cieniowanie. Szybko jednak zużywają się i tępią. To jednak zarówno ich wada, jak i zaleta. Ołówki miękkie pozwalają na rysowanie linii o różnych grubościach.

Ołówki HB

Do najbardziej popularnych zaliczane są ołówki, które mają pośrednią twardość, oznaczone literami HB lub F. Najczęściej stosuje się je do pisania i rysowania. Sprawdzą się także na lekcjach matematyki. Wybierając je, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że łatwo się ścierają.

Ołówki automatyczne

Dla osób, które nie chcą temperować ołówków, najlepszą opcją są ołówki automatyczne, w których wymienia się tylko wkłady. Mogą one być różnej grubości np.: 0,35 mm, 0,5 mm, 0,7 mm czy 1,0 mm oraz mieć różną twardość: 2H, HB, B i 2B. Choć nigdy całkowicie nie zastąpią tradycyjnego ołówka, to jednak, poza tym, że nie wymagają temperowania, to są bardzo dokładne i nie pozostawiają na kartce nieestetycznych zabrudzeń. Dzięki nim można z łatwością doprecyzować szczegóły czy wypełnić niewielką przestrzeń. Wyposażone są w specjalny system przyciskowy, który zapewnia odpowiednie dozowanie ilości grafitu. W ten sposób uniknąć można skutecznie łamania wkładu.

Ołówki techniczne

Do tego typu ołówków zalicza się te, za pomocą których można wykonać rysunek techniczny czy grafikę. Ich twardość może być różna np. 2B, 8H czy HB. Ołówki techniczne wykorzystują zarówno uczniowie na lekcjach techniki, jak i studenci czy zawodowi kreślarze w biurach architektonicznych.

W standardowym wyposażeniu

Dziś bez ołówka raczej trudno sobie wyobrazić pracę w szkole, biurze czy domu. To narzędzie biurowe, którego standardowa długość wynosi 18 cm. Przydaje się przy wykonywaniu różnych projektów, rysunków technicznych, na lekcjach matematyki itp. Choć ołówki okrągłe są milsze w dotyku, to jednak wygodniej nam się pisze czy wykonuje rysunki sześciokątnymi lub trójkątnymi. Trzyma się je bardziej komfortowo i będą lepszą opcją, jeśli zakładamy dłuższe wykonywanie tych czynności.

Do ostrzenia klasycznych ołówków drewnianych wykorzystujemy temperówkę. Gdy z kolei chcemy ścierać ślady pozostawione przez ołówki miękkie, to można do tego wykorzystać miękką gumkę kauczukową. Natomiast do ołówków twardych lepiej sprawdzi się twarda gumka kreślarska.    

O tym, na jaki ołówek się decydujemy czy miękki, czy twardy, wpływ ma nie tylko gust (kolor, kształt, z gumką czy bez itd.), ale przede wszystkim przeznaczenie. I tym warto się kierować przy wyborze ołówków.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl