Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Jakie ołówki wybrać do rysowania / szkicowania ?
Jakie ołówki wybrać do rysowania / szkicowania ?

typ ołówka

Rozszyfrować litery i cyfry

Pierwszy krok to rozszyfrowanie liter i cyfr, jakie spotykamy na ołówkach. Oznaczają bowiem różną twardość grafitu. Te, które mają oznaczenie B to ołówki miękkie. Dostępne są w skali od B do 10B (choć najczęściej spotyka się maksymalną miękkość oznakowaną jako 9B). Natomiast te ołówki, które mają literę H, zaliczane są do twardych. Ołówki HB to z kolei ołówki o tzw. pośredniej twardości. Zestaw dla początkujących

Na dobry początek można zakupić ołówki drewniane o twardości 2B, 4B i 6B, które nie są dużym wydatkiem, a jednocześnie taki zestaw będzie wystarczający, aby rozpocząć naukę rysowania. Z jego pomocą rozpoznamy własne preferencje w tym zakresie. Warto zaopatrzyć się w kilka sztuk z każdego rodzaju, ze względu na to, że są to ołówki miękkie i łatwo się ścierają. Z czasem można go powiększyć o jeden średni HB i jeden lub dwa twarde (2H, 4H). W ten sposób będziesz miał okazję przekonać się, jak ołówkami o różnych grubościach można nauczyć się odzwierciedlania tzw. waloru. Chodzi w tym przypadku o intensywność kolorów, kontrast ciemno-jasno, czyli zdobycie jednej z podstawowych umiejętności w rysowaniu. Ołówki z gumką – łatwiej będzie poprawić niezadowalające Cię kreski.

Cieniowanie

Do cieniowania twarzy, elementów ciała itd. zaleca się raczej ołówki miękkie, czyli z literką B. Można nimi znacznie szybciej uzyskać ciemniejszy odcień szarości w porównaniu do twardych, które sprawdzają się tylko w przypadku bardzo jasnych miejsc. Te ostatnie można jednak alternatywnie wykorzystać do wygładzenia powierzchni po nałożeniu ołówków miękkich. Uzyskuje się wówczas efekt „rozmytego” rysunku, taki sam jak przy wykorzystaniu chusteczki, palców i innych technik.

Szkicowanie

Do szkicowania lub wstępnego cieniowania wykorzystać można ołówki twarde z oznaczeniem H. Świetnie też sprawdzą się przy tworzeniu konturów. To też ołówki, które szybko się nie zużywają i rzadko się je temperuje. Trzeba jednak uważać na jedną rzecz - przy mocniejszym przyciśnięciu potrafią zostawić w kartce wgłębienie, którego nie da się usunąć. W ten sposób możemy zupełnie przypadkowo zniszczyć naszą pracę.

Ćwiczenia czynią mistrza

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę przy wyborze ołówków do rysowania lub do szkicowania? Na komfort ich trzymania. Z reguły te, które są trójkątne lub sześciokątne układają się znacznie wygodniej w dłoni. Przy tworzeniu swoich pierwszych projektów przekonasz się, że ołówki twarde pozostawią mniej widoczną linię i nadawać będą się do szkicowania, a z kolei ołówki miękkie posłużą jako doskonałe narzędzie do cieniowania i wykorzystując je w praktyce, będziesz tworzył bardziej wyraziste, ciemniejsze linie. Rysowanie czy szkicowanie należy raczej do tanich hobby i są to zajęcia, w których swoich sił może spróbować właściwie każdy. Ćwiczenie artystycznego warsztatu wymaga cierpliwości, ale efekty mogą być niezwykle efektowne.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl