Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Artykuły
Jaki oczyszczacz powietrza warto wybrać? Podpowiadamy!

Oczyszczacz powietrza to zakup bardzo rozsądny i pożyteczny, który przy odpowiednim użytkowaniu będzie służył nam przez lata poprawiając komfort i samopoczucie. W obecnych czasach słowo ‘smog’ jest często słyszalne, a problem niestety dotyczy nas wszystkich. Zanieczyszczone powietrze, które szczególnie zatruwa nasz organizm jesienią i zimą (kiedy ilość spalin i pyłów zawieszonych w powietrzu wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy), stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. W łagodnych przypadkach powoduje objawy zatrucia i złe samopoczucie, a w dłuższej perspektywie może przyczynić się do rozwoju chorób układu krwionośnego i oddechowego. Z tych względów nie dziwi fakt, że społeczeństwo zaczyna samodzielnie inwestować w oczyszczacze powietrza. W artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru oczyszczacza powietrza. 

Pióro kulkowe czy wieczne? Jakie pióro wybrać do szkoły i pracy

Ręczne pisanie kształtnych literek jest jedną z pierwszych umiejętności, które nabywamy podczas nauki w szkole. Bardzo często moment, w którym nauczyciel pozwala nam już pisać piórem jest ogromnym wyróżnieniem, ponieważ oznacza, że zdobyliśmy już wiedzę i mamy na tyle ładne pismo by już używać „dorosłego” pióra. Poza szkołą pisanie odręczne także powoli wraca do łask. Posiadanie eleganckiego pióra od razu dodaje naszej pracy ekskluzywności, a my wyglądamy po prostu bardziej profesjonalnie. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie co różni pióro kulkowe od wiecznego, oraz czego lepiej używać. Zapraszamy do lektury!

Jakie ołówki wybrać do rysowania / szkicowania? Rodzaje ołówków

Jakie ołówki wybrać do rysowania / szkicowania ?

Twardość ołówków – oznaczenia na ołówkach 

Pierwszy krok to rozszyfrowanie liter i cyfr, jakie spotykamy na ołówkach. Oznaczają bowiem różną twardość grafitu. Te, które mają oznaczenie B to ołówki miękkie. Dostępne są w skali od B do 10B (choć najczęściej spotyka się maksymalną miękkość oznakowaną jako 9B). Natomiast te ołówki, które mają literę H, zaliczane są do twardych. Ołówki HB to z kolei ołówki o tzw. pośredniej twardości. 

Ołówki twarde

Biorąc pod uwagę, że ołówki wykonuje się z grafitu i kaolinu, to im większa ilość pierwszego z materiałów – tym jest twardszy. Stopień twardości ołówków oznaczony jest H (z ang. hardness – twardość) i stosuje się tu 10-stopniową skalę – od 10 H (najtwardszy) do H (najbardziej miękki z twardych). Ołówki twarde i bardzo twarde wyróżnia jasny odcień kreski. Najczęściej używa się je do wykonywania rysunków technicznych, przy projektach, w których potrzebne jest narysowanie cienkich linii. Sprawdzają się doskonale jako ołówki do szkicowania czy rysowania konturów. Zaletą twardych ołówków jest to, że mniej się tępią i zużywają znacznie wolniej w porównaniu do innych tego typu narzędzi biurowych.

Ołówki miękkie

Przeciwieństwem ołówków twardych są ołówki miękkie, oznakowane literą B (z ang. black – czarny), które w swoim składzie mają więcej kaoliny niż grafitu. W ich przypadku skala rozpoczyna się od litery B (najtwardszy z miękkich ołówków), a kończy na 9B (który wyróżnia najciemniejsza kreska i największa miękkość). To doskonałe ołówki do rysowania, można nimi wykonać grube linie czy uzyskać bardziej nasycony kolor, a także umożliwiają cieniowanie. Szybko jednak zużywają się i tępią. To jednak zarówno ich wada, jak i zaleta. Ołówki miękkie pozwalają na rysowanie linii o różnych grubościach.

Ołówki HB

Do najbardziej popularnych zaliczane są ołówki, które mają pośrednią twardość, oznaczone literami HB lub F. Najczęściej stosuje się je do pisania i rysowania. Sprawdzą się także na lekcjach matematyki. Wybierając je, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że łatwo się ścierają.

[product category_id="60" limit="3" onlyAvailable="true"]

Ołówki automatyczne

Dla osób, które nie chcą temperować ołówków, najlepszą opcją są ołówki automatyczne, w których wymienia się tylko wkłady. Mogą one być różnej grubości np.: 0,35 mm, 0,5 mm, 0,7 mm czy 1,0 mm oraz mieć różną twardość: 2H, HB, B i 2B. Choć nigdy całkowicie nie zastąpią tradycyjnego ołówka, to jednak, poza tym, że nie wymagają temperowania, to są bardzo dokładne i nie pozostawiają na kartce nieestetycznych zabrudzeń. Dzięki nim można z łatwością doprecyzować szczegóły czy wypełnić niewielką przestrzeń. Wyposażone są w specjalny system przyciskowy, który zapewnia odpowiednie dozowanie ilości grafitu. W ten sposób uniknąć można skutecznie łamania wkładu.

Ołówki do szkicowania – zestaw dla początkujących

Na dobry początek można zakupić ołówki drewniane o twardości 2B, 4B i 6B, które nie są dużym wydatkiem, a jednocześnie taki zestaw będzie wystarczający, aby rozpocząć naukę rysowania. Z jego pomocą rozpoznamy własne preferencje w tym zakresie. Warto zaopatrzyć się w kilka sztuk z każdego rodzaju, ze względu na to, że są to ołówki miękkie i łatwo się ścierają. Z czasem można go powiększyć o jeden średni HB i jeden lub dwa twarde (2H, 4H). W ten sposób będziesz miał okazję przekonać się, jak ołówkami o różnych grubościach można nauczyć się odzwierciedlania tzw. waloru. Chodzi w tym przypadku o intensywność kolorów, kontrast ciemno – jasno, czyli zdobycie jednej z podstawowych umiejętności w rysowaniu. 

[product id="5313, 5892, 6163"]

Jaki ołówek do cieniowania? Cieniowanie ołówkiem

Do cieniowania twarzy, elementów ciała itd. zaleca się raczej ołówki miękkie, czyli z literką B. Można nimi znacznie szybciej uzyskać ciemniejszy odcień szarości w porównaniu do twardych, które sprawdzają się tylko w przypadku bardzo jasnych miejsc. Te ostatnie można jednak alternatywnie wykorzystać do wygładzenia powierzchni po nałożeniu ołówków miękkich. Uzyskuje się wówczas efekt „rozmytego” rysunku, taki sam jak przy wykorzystaniu chusteczki, palców i innych technik.

Ołówek do szkicowania – ołówki techniczne

Do tego typu ołówków zalicza się te, za pomocą których można wykonać rysunek techniczny czy grafikę. Ich twardość może być różna np. 2B, 8H czy HB. Ołówki techniczne wykorzystują zarówno uczniowie na lekcjach techniki, jak i studenci czy zawodowi kreślarze w biurach architektonicznych. Do szkicowania lub wstępnego cieniowania wykorzystać można ołówki twarde z oznaczeniem H. Świetnie też sprawdzą się przy tworzeniu konturów. To też ołówki, które szybko się nie zużywają i rzadko się je temperuje. Trzeba jednak uważać na jedną rzecz – przy mocniejszym przyciśnięciu potrafią zostawić w kartce wgłębienie, którego nie da się usunąć. W ten sposób możemy zupełnie przypadkowo zniszczyć naszą pracę.

Jak rysować i szkicować ołówkiem? 

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę przy wyborze ołówków do rysowania lub do szkicowania? Na komfort ich trzymania. Z reguły te, które są trójkątne lub sześciokątne układają się znacznie wygodniej w dłoni. Przy tworzeniu swoich pierwszych projektów przekonasz się, że ołówki twarde pozostawią mniej widoczną linię i nadawać będą się do szkicowania, a z kolei ołówki miękkie posłużą jako doskonałe narzędzie do cieniowania i wykorzystując je w praktyce, będziesz tworzył bardziej wyraziste, ciemniejsze linie. Rysowanie czy szkicowanie należy raczej do tanich hobby i są to zajęcia, gdzie swoich sił może spróbować właściwie każdy. Ćwiczenie artystycznego warsztatu wymaga cierpliwości, ale efekty mogą być niezwykle efektowne.

Więcej ciekawych wpisów o tematyce biurowej znajdziesz tutaj:

Przybory na biurko i organizery — czego szukać i jakie wybrać?

Karteczki samoprzylepne — jak z nich korzystać?

Jak utrzymać porządek na biurku? Artykuły biurowe do domu i pracy

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl