Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Artykuły
Jak uporządkować archiwum z dokumentami? Archiwizacja dokumentów

Uporządkowanie archiwum w biurze to dla wielu osób wielki problem jednak warto się nad nim zastanowić. Przechowywanie dokumentów musi odbywać się zgodnie z wymogami i powinniśmy o tym wiedzieć. Każda firma musi zadbać o to, aby jej dokumenty były przechowywane zgodnie z przepisami, oraz zapewnić odpowiednie warunki chroniące i zabezpieczające je przed zniszczeniem czy zgubieniem. Prawidłowe prowadzenie archiwum jest kluczowym elementem dla sprawnego funkcjonowania firmy. Dokładne obchodzenie się z dokumentacją pozwala uniknąć sytuacji, w której jakiś dokument zostaje utracony bądź uszkodzony. Głównie do segregacji używane są specjalne pułki czy regały, w których umieszczamy segregatory a w nich np. skoroszyty, teczki.

Jak zorganizować pracę w biurze? Tablica do biura

W dzisiejszych czasach coraz więcej rozwiązań znanych nam z biura przenosi się do świata cyfrowego. W obrębie dużego pomieszczenia raczej nie komunikujemy się już za pomocą telefonów, lecz specjalnych komunikatorów do pracy takich jak Discord, Teams czy Slack. Pomimo tego trendu wciąż okazuje się, że analogowe metody przekazywania informacji wciąż są najskuteczniejsze. W dzisiejszym artykule napiszemy nieco o organizacji pracy w biurze z wykorzystaniem tablic. Zapraszamy do lektury!

Jak przechowywać dokumenty? Teczki, segregatory i obwoluty na dokumenty

Ilość dokumentów mających fizyczną formę z roku na rok coraz bardziej spada, co jest naturalną koleją rzeczy w momencie, gdy większość biurokracji przeniosła się do sfery wirtualnej, jednak wciąż pozostaje trochę „papierologii”, która wymaga odpowiedniej organizacji. Aby zawsze wiedzieć gdzie znajduje się dany dokument, należy utrzymać wszystkie rzeczy w odpowiednim porządku, w czym pomogą nam segregatory i teczki. Należy pamiętać także, że porządek w dokumentach nie dotyczy jedynie biur i korporacji, lecz także naszych domów, dlatego przedstawione poniżej rozwiązania warto wprowadzić także do własnego domowego zacisza.

Jaki oczyszczacz powietrza warto wybrać? Podpowiadamy!

Jaki oczyszczacz powietrza warto wybrać? Podpowiadamy!

Oczyszczacz powietrza — czy warto?

Już niebawem będziemy zmagać się z bardziej zanieczyszczonym powietrzem — zbliża się okres grzewczy oraz wiele osób zamiast roweru, czy spaceru wybierze samochód. W chłodniejszą część roku (jesień zima) sporym problemem w Polsce staje się zanieczyszczone powietrze, a nawet smog w większych miastach. Warto przynajmniej w domu zatroszczyć się o czyste powietrze, w końcu jest to miejsce, w którym odpoczywamy po pracy i śpimy. Zanieczyszczenia i pyły w powietrzu mogą być przyczyną tak zwanych chorób cywilizacyjnych, przyczynić się do zaostrzenia alergii oraz chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym, (a nawet wywołać astmę oskrzelową i choroby płuc). Chociaż w starciu z całym systemem czujemy się bezsilni, to na szczęście możemy coś zrobić! Warto wybrać oczyszczacz powietrza dla siebie, rodziny lub do biura. Dobry oczyszczacz powietrza w domu, czy w miejscu pracy zaradzi zanieczyszczeniom oraz dodatkowo nawilży powietrze (jeśli posiada też taką funkcję). W ogrzewanych pomieszczeniach jesienią i zimą oczyszczacz powietrza z nawilżaczem świetnie poradzi sobie z uporczywie suchym powietrzem i szkodliwymi pyłami zawieszonymi PM10, czy PM2,5 (pyły tak małe, że ich średnica nie przekracza 2,5 mikrometra). 

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? 

Do wyboru mamy urządzenia z podstawowymi funkcjami oraz urządzenia bardziej zaawansowane. Ważne okazują się z różnych względów dodatkowe funkcje, takie jak: System czujników jakości powietrza, funkcja nawilżania, rodzaj filtrów, czy tryb nocny — o których opowiemy poniżej. Pierwszym etapem oczyszczania powietrza jest filtr wstępny, który zatrzymuje większe zanieczyszczeń, takich jak pyły, kurz i cząstki alergenów (to ważna kwestia, wiele oczyszczaczy nie zbiera wszystkich cząstek). Kolejnym etapem oczyszczania jest filtr HEPA, który świetnie rozprawia się z cząsteczkami pyłów, dymu, pyłkami roślinnymi oraz innymi alergenami pochodzenia zwierzęcego, a nawet z komórkami grzybów oraz większością wirusów. Skuteczność filtrów HEPA to blisko 100%. Dodatkowym elementem wspierającym oczyszczanie powietrza w niektórych modelach oczyszczaczy jest lampa UV, która wspomaga pracę filtrów, niszczy drobnoustroje, wirusy i bakterie. Ponadto jonizator powietrza sprawia, że powietrze jest zdrowe, rześkie i przyjemne. Za niewielkie pieniądze możemy znaleźć już warte uwagi pozycje wśród oczyszczaczy powietrza, które mogą znaleźć się w naszym zaciszu domowym i biurze. Pamiętajmy, że zakup oczyszczacza powinien być przemyślany ze względu na różnorodność funkcji w danych modelach.

[product id="7678, 8537, 11294"]

Oczyszczacz powietrza z system czujników jakości powietrza

Na rynku występują oczyszczacze powietrza posiadające podstawowe konfiguracje, które działają dość prosto — po  ręcznym uruchomieniu urządzenia te powietrze oczyszczają, a po wyłączeniu po prostu przestają pracować. Skąd jednak mamy wiedzieć, która pora i czas jest najbardziej odpowiedni do uruchomienia urządzenia, by było to korzystne dla zdrowia? Rozwiązaniem problemu jest funkcja czujnika jakości powietrza! Jak to działa? Otóż czujnik samodzielnie monitoruje stan powietrza w pomieszczeniu, informuje nas o jego stanie i włącza się automatycznie, gdy nadejdzie taka potrzeba. Czujniki potrafią monitorować m.in. ilość kurzu w powietrzu, temperaturę, czy nawet występowanie nieprzyjemnych zapachów. Gdy czujniki wykryją przekroczenie norm, oczyszczacz zwiększa prędkość pracy, aż do czasu usunięcia zanieczyszczeń z pokoju (liczy się też zasięg pracy oczyszczacza, który musi być dobrany odpowiednio do metrażu pomieszczenia). Po oczyszczeniu powietrza, urządzenie przechodzi z powrotem w tryb pracy powolnej, ograniczając tym samym zużycie energii i hałas. Podczas wyboru oczyszczacza warto zwrócić uwagę na ten mocno istotny dodatek, dzięki któremu jakość powietrza w naszym pomieszczeniu będzie zawsze na wysokim poziomie. 

Oczyszczacz powietrza na nowoczesny filtr węglowy — na to zwróć uwagę?

Producenci oczyszczaczy powietrza dążąc do jak największej skuteczności swoich urządzeń, w ostatnich latach zwrócili uwagę na oczyszczające właściwości węgla aktywowanego, tworząc z niego nowoczesne filtry węglowe. Filtry takie używane są do oczyszczania powietrza z różnego rodzaju związków lotnych. Funkcja nawilżania — to kolejna ważna rzecz, ponieważ suche powietrze jest nieprzyjemne i potrafi być bardzo uciążliwe nie tylko dla człowieka, ale i dla roślin i zwierząt mieszkających z nami. Dlatego niektóre oczyszczacze zostały wyposażone w funkcję nawilżania. Zainstalowany w urządzeniu higrometr przez cały czas monitoruje wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Gdy spadnie ona poniżej określonego poziomu, oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania automatycznie ją włączy. Pamiętać trzeba tylko o uzupełnianiu na bieżąco wody (do tego typu urządzeń najlepiej używać wody destylowanej lub przefiltrowanej). 

Oczyszczacz powietrza z trybem nocnym

Osoby ze skłonnościami do alergii często mają kłopoty ze snem wynikające ze złej jakości powietrza w sypialni. Unoszące się w nim alergeny mogą powodować katar, zaostrzenie astmy oskrzelowej oraz kłopoty z naszym gardłem. Dlatego oczyszczacz powietrza dla alergików powinien posiadać tryb pracy nocnej. Dla większości zainteresowanych tryb nocny to dodatek, jednak w przypadku alergików oraz osób zmagających się z chorobami układu oddechowego to konieczność. Oczyszczacz z trybem nocnym działa w sposób ciągły zapewniając komfort snu na odpowiednim poziomie, ale co również istotne — wentylator pracuje na wolniejszych obrotach, by nie hałasować. Dzięki temu udaje się zredukować poziom hałasu do najniższych wartości, przy których praktycznie nie słychać pracy urządzenia. Dzięki takiej funkcji możemy spokojnie przespać całą noc. 

Oczyszczacz powietrza a wydajność — jak ocenić?

Patrząc na kartę produktu, szukaj wartości wyrażonej w metrach sześciennych na godzinę (m3/h) – to parametr określający maksymalną wydajność oczyszczacza, czyli ilość powietrza, które urządzenie jest w stanie skutecznie oczyścić w przeciągu jednej godziny, pracując na maksymalnych obrotach. Dostosuj względem wielu pomieszczeń, pamiętaj, że zawsze oczyszczacz można przenieść. Jak ustalić, która wartość będzie optymalna dla Ciebie? To proste – wystarczy, że znasz wielkość danego pokoju lub biura. Mierząc powierzchnię nie pomyl metrów kwadratowych z metrami sześciennymi. Pomieszczenie 15-metrowe z wysokim sufitem będzie wymagało innego systemu oczyszczania niż ten sam lokal, ale z niskim sufitem. Przykład: salon o powierzchni 20 m2 oraz standardowej wysokości 2,5 m. Mnożymy jedną wartość przez drugą i wychodzi nam 50 m3 (20 x 2,5)

Dobry oczyszczacz powinien wymienić powietrze przynajmniej 5 razy w ciągu jednej godziny. Oznacza to, że skuteczność przepływu powietrza musi być przynajmniej 5-krotnie wyższa niż objętość pokoju w m3. Szukając więc sprzętu do powyższego, przykładowego salonu, potrzebny będzie oczyszczacz o wydajności minimum 250 m3/h (50 x 5).

Na co uważać przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Czy każdy oczyszczacz jest dobry dla osoby chorej? – niekoniecznie. Cierpiąc na alergie lub astmę, szukaj wyłącznie produktów, których skuteczność jest potwierdzona właściwymi certyfikatami i nadają się dla Ciebie. Nie każdy sprzęt jest bowiem tak samo skuteczny w eliminowaniu patogenów. Oczyszczacz kupujesz raz i masz spokój na kilka lat – błąd. Podobnie, jak wiele innych produktów na rynku, tak i ten rodzaj sprzętu wymaga regularnego odkurzania, czyszczenia i – przede wszystkim – wymiany filtrów. Jednym słowem dbania i konserwacji jak z innymi sprzętami. Brudny oczyszczacz ze starym, niesprawnym filtrem na pewno nie pomoże, a może nawet zaszkodzić niczym odkurzacz, jeśli zabraknie nam czasu na to, by o niego zadbać.

 

[product id="5107, 6620, 6621"]

Polecamy na blogu:

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl