Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Artykuły
Jaki oczyszczacz powietrza warto wybrać? Podpowiadamy!

Oczyszczacz powietrza to zakup bardzo rozsądny i pożyteczny, który przy odpowiednim użytkowaniu będzie służył nam przez lata poprawiając komfort i samopoczucie. W obecnych czasach słowo ‘smog’ jest często słyszalne, a problem niestety dotyczy nas wszystkich. Zanieczyszczone powietrze, które szczególnie zatruwa nasz organizm jesienią i zimą (kiedy ilość spalin i pyłów zawieszonych w powietrzu wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy), stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. W łagodnych przypadkach powoduje objawy zatrucia i złe samopoczucie, a w dłuższej perspektywie może przyczynić się do rozwoju chorób układu krwionośnego i oddechowego. Z tych względów nie dziwi fakt, że społeczeństwo zaczyna samodzielnie inwestować w oczyszczacze powietrza. W artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru oczyszczacza powietrza. 

Pióro kulkowe czy wieczne? Jakie pióro wybrać do szkoły i pracy

Ręczne pisanie kształtnych literek jest jedną z pierwszych umiejętności, które nabywamy podczas nauki w szkole. Bardzo często moment, w którym nauczyciel pozwala nam już pisać piórem jest ogromnym wyróżnieniem, ponieważ oznacza, że zdobyliśmy już wiedzę i mamy na tyle ładne pismo by już używać „dorosłego” pióra. Poza szkołą pisanie odręczne także powoli wraca do łask. Posiadanie eleganckiego pióra od razu dodaje naszej pracy ekskluzywności, a my wyglądamy po prostu bardziej profesjonalnie. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie co różni pióro kulkowe od wiecznego, oraz czego lepiej używać. Zapraszamy do lektury!

Jaki oczyszczacz powietrza warto wybrać? Podpowiadamy!

Jaki oczyszczacz powietrza warto wybrać? Podpowiadamy!

Oczyszczacz powietrza — czy warto?

Już niebawem będziemy zmagać się z bardziej zanieczyszczonym powietrzem — zbliża się okres grzewczy oraz wiele osób zamiast roweru, czy spaceru wybierze samochód. W chłodniejszą część roku (jesień zima) sporym problemem w Polsce staje się zanieczyszczone powietrze, a nawet smog w większych miastach. Warto przynajmniej w domu zatroszczyć się o czyste powietrze, w końcu jest to miejsce, w którym odpoczywamy po pracy i śpimy. Zanieczyszczenia i pyły w powietrzu mogą być przyczyną tak zwanych chorób cywilizacyjnych, przyczynić się do zaostrzenia alergii oraz chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym, (a nawet wywołać astmę oskrzelową i choroby płuc). Chociaż w starciu z całym systemem czujemy się bezsilni, to na szczęście możemy coś zrobić! Warto wybrać oczyszczacz powietrza dla siebie, rodziny lub do biura. Dobry oczyszczacz powietrza w domu, czy w miejscu pracy zaradzi zanieczyszczeniom oraz dodatkowo nawilży powietrze (jeśli posiada też taką funkcję). W ogrzewanych pomieszczeniach jesienią i zimą oczyszczacz powietrza z nawilżaczem świetnie poradzi sobie z uporczywie suchym powietrzem i szkodliwymi pyłami zawieszonymi PM10, czy PM2,5 (pyły tak małe, że ich średnica nie przekracza 2,5 mikrometra). 

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? 

Do wyboru mamy urządzenia z podstawowymi funkcjami oraz urządzenia bardziej zaawansowane. Ważne okazują się z różnych względów dodatkowe funkcje, takie jak: System czujników jakości powietrza, funkcja nawilżania, rodzaj filtrów, czy tryb nocny — o których opowiemy poniżej. Pierwszym etapem oczyszczania powietrza jest filtr wstępny, który zatrzymuje większe zanieczyszczeń, takich jak pyły, kurz i cząstki alergenów (to ważna kwestia, wiele oczyszczaczy nie zbiera wszystkich cząstek). Kolejnym etapem oczyszczania jest filtr HEPA, który świetnie rozprawia się z cząsteczkami pyłów, dymu, pyłkami roślinnymi oraz innymi alergenami pochodzenia zwierzęcego, a nawet z komórkami grzybów oraz większością wirusów. Skuteczność filtrów HEPA to blisko 100%. Dodatkowym elementem wspierającym oczyszczanie powietrza w niektórych modelach oczyszczaczy jest lampa UV, która wspomaga pracę filtrów, niszczy drobnoustroje, wirusy i bakterie. Ponadto jonizator powietrza sprawia, że powietrze jest zdrowe, rześkie i przyjemne. Za niewielkie pieniądze możemy znaleźć już warte uwagi pozycje wśród oczyszczaczy powietrza, które mogą znaleźć się w naszym zaciszu domowym i biurze. Pamiętajmy, że zakup oczyszczacza powinien być przemyślany ze względu na różnorodność funkcji w danych modelach.

[product id="7678, 8537, 11294"]

Oczyszczacz powietrza z system czujników jakości powietrza

Na rynku występują oczyszczacze powietrza posiadające podstawowe konfiguracje, które działają dość prosto — po  ręcznym uruchomieniu urządzenia te powietrze oczyszczają, a po wyłączeniu po prostu przestają pracować. Skąd jednak mamy wiedzieć, która pora i czas jest najbardziej odpowiedni do uruchomienia urządzenia, by było to korzystne dla zdrowia? Rozwiązaniem problemu jest funkcja czujnika jakości powietrza! Jak to działa? Otóż czujnik samodzielnie monitoruje stan powietrza w pomieszczeniu, informuje nas o jego stanie i włącza się automatycznie, gdy nadejdzie taka potrzeba. Czujniki potrafią monitorować m.in. ilość kurzu w powietrzu, temperaturę, czy nawet występowanie nieprzyjemnych zapachów. Gdy czujniki wykryją przekroczenie norm, oczyszczacz zwiększa prędkość pracy, aż do czasu usunięcia zanieczyszczeń z pokoju (liczy się też zasięg pracy oczyszczacza, który musi być dobrany odpowiednio do metrażu pomieszczenia). Po oczyszczeniu powietrza, urządzenie przechodzi z powrotem w tryb pracy powolnej, ograniczając tym samym zużycie energii i hałas. Podczas wyboru oczyszczacza warto zwrócić uwagę na ten mocno istotny dodatek, dzięki któremu jakość powietrza w naszym pomieszczeniu będzie zawsze na wysokim poziomie. 

Oczyszczacz powietrza na nowoczesny filtr węglowy — na to zwróć uwagę?

Producenci oczyszczaczy powietrza dążąc do jak największej skuteczności swoich urządzeń, w ostatnich latach zwrócili uwagę na oczyszczające właściwości węgla aktywowanego, tworząc z niego nowoczesne filtry węglowe. Filtry takie używane są do oczyszczania powietrza z różnego rodzaju związków lotnych. Funkcja nawilżania — to kolejna ważna rzecz, ponieważ suche powietrze jest nieprzyjemne i potrafi być bardzo uciążliwe nie tylko dla człowieka, ale i dla roślin i zwierząt mieszkających z nami. Dlatego niektóre oczyszczacze zostały wyposażone w funkcję nawilżania. Zainstalowany w urządzeniu higrometr przez cały czas monitoruje wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Gdy spadnie ona poniżej określonego poziomu, oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania automatycznie ją włączy. Pamiętać trzeba tylko o uzupełnianiu na bieżąco wody (do tego typu urządzeń najlepiej używać wody destylowanej lub przefiltrowanej). 

Oczyszczacz powietrza z trybem nocnym

Osoby ze skłonnościami do alergii często mają kłopoty ze snem wynikające ze złej jakości powietrza w sypialni. Unoszące się w nim alergeny mogą powodować katar, zaostrzenie astmy oskrzelowej oraz kłopoty z naszym gardłem. Dlatego oczyszczacz powietrza dla alergików powinien posiadać tryb pracy nocnej. Dla większości zainteresowanych tryb nocny to dodatek, jednak w przypadku alergików oraz osób zmagających się z chorobami układu oddechowego to konieczność. Oczyszczacz z trybem nocnym działa w sposób ciągły zapewniając komfort snu na odpowiednim poziomie, ale co również istotne — wentylator pracuje na wolniejszych obrotach, by nie hałasować. Dzięki temu udaje się zredukować poziom hałasu do najniższych wartości, przy których praktycznie nie słychać pracy urządzenia. Dzięki takiej funkcji możemy spokojnie przespać całą noc. 

Oczyszczacz powietrza a wydajność — jak ocenić?

Patrząc na kartę produktu, szukaj wartości wyrażonej w metrach sześciennych na godzinę (m3/h) – to parametr określający maksymalną wydajność oczyszczacza, czyli ilość powietrza, które urządzenie jest w stanie skutecznie oczyścić w przeciągu jednej godziny, pracując na maksymalnych obrotach. Dostosuj względem wielu pomieszczeń, pamiętaj, że zawsze oczyszczacz można przenieść. Jak ustalić, która wartość będzie optymalna dla Ciebie? To proste – wystarczy, że znasz wielkość danego pokoju lub biura. Mierząc powierzchnię nie pomyl metrów kwadratowych z metrami sześciennymi. Pomieszczenie 15-metrowe z wysokim sufitem będzie wymagało innego systemu oczyszczania niż ten sam lokal, ale z niskim sufitem. Przykład: salon o powierzchni 20 m2 oraz standardowej wysokości 2,5 m. Mnożymy jedną wartość przez drugą i wychodzi nam 50 m3 (20 x 2,5)

Dobry oczyszczacz powinien wymienić powietrze przynajmniej 5 razy w ciągu jednej godziny. Oznacza to, że skuteczność przepływu powietrza musi być przynajmniej 5-krotnie wyższa niż objętość pokoju w m3. Szukając więc sprzętu do powyższego, przykładowego salonu, potrzebny będzie oczyszczacz o wydajności minimum 250 m3/h (50 x 5).

Na co uważać przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Czy każdy oczyszczacz jest dobry dla osoby chorej? – niekoniecznie. Cierpiąc na alergie lub astmę, szukaj wyłącznie produktów, których skuteczność jest potwierdzona właściwymi certyfikatami i nadają się dla Ciebie. Nie każdy sprzęt jest bowiem tak samo skuteczny w eliminowaniu patogenów. Oczyszczacz kupujesz raz i masz spokój na kilka lat – błąd. Podobnie, jak wiele innych produktów na rynku, tak i ten rodzaj sprzętu wymaga regularnego odkurzania, czyszczenia i – przede wszystkim – wymiany filtrów. Jednym słowem dbania i konserwacji jak z innymi sprzętami. Brudny oczyszczacz ze starym, niesprawnym filtrem na pewno nie pomoże, a może nawet zaszkodzić niczym odkurzacz, jeśli zabraknie nam czasu na to, by o niego zadbać.

 

[product id="5107, 6620, 6621"]

Polecamy na blogu:

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl